PATVIRTINTA:
Viliaus Gaigalaičio globos namų direktoriaus
2021 m. gegužės 26 d. įsakymu Nr. V-84-(1.3)
(Viliaus Gaigalaičio globos namų direktoriaus
2022 m. liepos 25 d. įsakymo Nr. V-61-(1.3)
aktuali redakcija)
VILIAUS GAIGALAIČIO GLOBOS NAMŲ GYVENTOJŲ VIDAUS TVARKOS IR PASLAUGŲ TEIKIMO TAISYKLĖS
I. BENDROSIOS NUOSTATOS
1. Viliaus Gaigalaičio globos namų gyventojų vidaus tvarkos ir paslaugų teikimo taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja Viliaus Gaigalaičio globos namuose (toliau – globos namai) apsigyvenusių asmenų (toliau – gyventojai) ir gaunančių ilgalaikes, trumpalaikes ar laikino atokvėpio socialinės globos paslaugas (toliau – sicialinės globos paslaugos) vidaus tvarką, socialinės globos paslaugų teikimo reikalavimus ir apimtis, gyventojų pareigas, teises ir atsakomybę.
2. Globos namai veikia vadovaudamiesi Steigėjo patvirtintais nuostatais, galiojančiais Lietuvos Respublikos įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Socialinės apsaugos ir darbo ministro, Sveikatos apsaugos ministro įsakymais, nacionaliniais ir tarptautiniais standartais, Klaipėdos rajono savivaldybės teisės aktais, reguliuojančiais globos namų veiklą.
3. Šių Taisyklių nuostatos taikomos tiek, kiek šių teisinių santykių nereglamentuoja Lietuvos Respublikos įstatymai arba kiti teisės aktai.
4. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:
4.1. globos namai – įstaiga, teisės aktų nustatyta tvarka turinti teisę teikti socialinės globos ir sveikatos priežiūros, pagal turimas licencijas, paslaugas;
4.2. senyvo amžiaus asmuo – sukakęs senatvės pensijos amžių asmuo, kuris dėl amžiaus iš dalies ar visiškai yra netekęs gebėjimų savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime;
4.3. asmuo su sunkia negalia – 1) suaugęs asmuo su sunkia negalia – asmuo, kuriam pagal Socialinių paslaugų įstatymą nustatytas visiško nesavarankiškumo lygis ir kuris pagal Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymą yra pripažintas nedarbingu; 2) senatvės pensijos amžių sukakęs asmuo su sunkia negalia – sukakęs senatvės pensijos amžių asmuo, kuriam pagal Socialinių paslaugų įstatymą nustatytas visiško nesavarankiškumo lygis;
4.4. gyventojas – asmuo, kuris naudojasi globos namų teikiamomis socialinės globos ir sveikatos priežiūros paslaugomis ir gaudamas šias paslaugas turi teisės aktais ir šia vidaus tvarka nustatytas teises bei pareigas;
4.5. gyventojo atstovas – atstovas pagal įstatymą (tėvai, įtėviai, globėjai, rūpintojai) ar atstovas pagal pavedimą. Atstovą pagal pavedimą pasirenka gyventojas (pacientas) tai patvirtindamas savo parašu. Atstovo pagal pavedimą įgaliojimai įforminami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka;
4.6. nemokamos paslaugos – tokios socialinės globos ir sveikatos priežiūros paslaugos, kurios kompensuojamos iš valstybės ar savivaldybių biudžetų, kaip tai nustatyta Lietuvos Respublikos teisės aktuose;
4.7. mokamos paslaugos – tokios socialinės globos ir/arba sveikatos priežiūros paslaugos, už kurias susimoka patys gyventojai arba už juos gali mokėti kiti fiziniai arba juridiniai asmenys bei savarankiškos draudimo įstaigos taip, kaip numatyta teisės aktuose arba, jei yra įstaigos steigėjo sprendimas dėl mokamų paslaugų teikimo ir jei yra įstaigos steigėjo ir/arba įstaigos vadovo sprendimu nustatytos papildomų mokamų paslaugų kainos;
4.8. ilgalaikė socialinė globa – visuma paslaugų, kuriomis visiškai nesavarankiškam asmeniui teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba;
4.9. trumpalaikė socialinė globa – visuma paslaugų, kuriomis asmeniui teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba krizių atvejais, šeimos nariams, globėjams, rūpintojams laikinai dėl tam tikrų priežasčių (ligos, komandiruotės, atostogų ir kt.) negalint prižiūrėti asmenų, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra – „atokvėpio“ paslaugos, socialinės rizikos suaugusiems asmenims po medicininės reabilitacijos siekiant integruotis į visuomenę;
4.10. laikino atokvėpio paslauga – trumpalaikės specialiosios socialinės globos paslaugos, teikiamos suaugusiems asmenims su negalia ir (ar) senyvo amžiaus asmenims, kuriuos namuose prižiūri ir (ar) globoja (rūpina) kartu gyvenantys šeimos nariai, artimieji, laikinai dėl tam tikrų priežasčių negalintys jais pasirūpinti;
4.11. slaugos paslaugos – teisės aktų reglamentuota slaugytojo ar jo padėjėjo atliekama asmens sveikatos priežiūra.
II. PASLAUGŲ TEIKIMO PRINCIPAI
5. Organizuojant bei teikiant socialinės globos ir sveikatos priežiūros paslaugas vadovaujamasi šiais principais:
5.1. Prieinamumo principas. Socialinės ir/arba sveikatos priežiūros paslaugos bei pagalba prieinama kiekvienam asmeniui, nepriklausomai nuo jo socialinės padėties, amžiaus, išsilavinimo, sveikatos problemų ar kitų specifinių poreikių.
5.2. Tinkamumo principas. Asmeniui skiriamos ir teikiamos tokios socialinės ir/arba sveikatos priežiūros paslaugos, kurios atitiktų asmens interesus bei nustatytus poreikius.
5.3. Bendradarbiavimo principas. Socialinės globos bei sveikatos priežiūros paslaugų teikimas asmens, šeimos, bendruomenės, organizacijų, ginančių žmonių socialinių grupių interesus ir teises, pagrįstas įstaigų, teikiančių socialines paslaugas, sveikatos priežiūros įstaigų, valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų bendradarbiavimu bei tarpusavio pagalba, siekiant tinkamų, kokybiškų ir prieinamų asmenims paslaugų.
5.4. Kompleksiškumo principas. Socialinės globos ir sveikatos priežiūros paslaugų poreikis asmeniui nustatomas kompleksiškai, įvertinant asmens galimybes ir derinant su kitomis socialinės ir sveikatos apsaugos formomis.
5.5. Saugumo principas. Asmeniui užtikrintas kvalifikuotas ir saugus socialinės globos bei sveikatos priežiūros paslaugų organizavimas ir teikimas.
5.6. Komandos principas. Tai specialistų susitelkimas vienam tikslui pasiekti – teikti bei organizuoti asmens socialinės globos bei sveikatos priežiūros paslaugas panaudojant savo profesines žinias ir įgūdžius bei dalijantis atsakomybe už suteiktas paslaugas.
III. GYVENTOJŲ ATVYKIMAS IR PRIĖMIMAS Į ĮSTAIGĄ
6. Socialinės globos paslaugos, Globos namuose, skiriamos senyvo amžiaus asmenims ir asmenims su sunkia negalia.
7. Socialinės globos paslaugų gavėjai, Viliaus Gaigalaičio globos namuose, yra tik tie asmenys, kurie į Globos namus atvyksta turėdami galiojantį Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus ar jo įgalioto asmens išduotą ir pasirašytą siuntimą. Socialinės globos paslaugų skyrimą Klaipėdos rajono gyventojams reglamentuoja Klaipėdos rajonos savivaldybės tarybos sprendimu patvirtinto Socialinių paslaugų teikimo Klaipėdos rajone tvarkos aprašo nuostatos.
8. Atvykusiam gyventojui, turinčiam galiojantį siuntimą ilgalaikei socialinei globai, paslauga teikiama neterminuotai, turinčiam galiojantį siuntimą trumpalaikei socialinei globai, paslauga teikiama iki 6 mėnesių per metus, o turinčiam galiojantį siuntimą laikino atokvėpio paslaugai iki 14 parų per metus. Bendra šios paslaugos teikimo trukmė – iki 336 val. per metus. Jei asmuo nesinaudoja pagalbos į namus arba dienos socialinės globos paslaugomis, laikino atokvėpio paslaugos teikimas, organizuojant trumpalaikę socialinę globą, gali būti atitinkamai ilginamas, bet bendra laikino atokvėpio paslaugos teikimo trukmė per metus negali viršyti 720 val. per metus.
9. Socialinis darbuotojas priima ir palydi naujai atvykusį gyventoją į jo gyvenamąjį kambarį, supažindina su kambario kaimynais, parodo artimąją aplinką.
10. Socialinis darbuotojas supažindina gyventoją ir/arba asmens rūpintoją, globėją, įgaliotą asmenį su šiomis Gyventojų vidaus tvarkos taisyklėmis, asmens sveikatos priežiūros vidaus tvarkos taisyklėmis, gyventojų dienotvarke, globos namuose teikiamomis paslaugomis ir teikiamų paslaugų tvarka, su gyventojui priskirtais darbuotojais.
11. Socialinis darbuotojas užpildo naujai atvykusio gyventojo asmeninių daiktų aprašą vadovaujantis Globos namų direktoriaus patvirtinta forma.
12. Į Globos namus nepriimami asmenys, kurie apgyvendinimo metu serga ūmiomis infekcinėmis ar kitomis pavojingomis užkrečiamomis ligomis arba jiems diagnozuota ūmi psichozė, arba pirmines ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančio gydytojo išduotas išrašas iš medicininių dokumentų (F027/a), nuo kurio išdavimo iki asmens apsigyvenimo globos įstaigoje yra praėję daugiau kaip 3 mėnesiai.
IV. SUPAŽINDINIMAS SU SUTARTIES SĄLYGOMIS IR JOS PASIRAŠYMAS
13. Naujai atvykusį gyventoją su trišalės socialinės globos paslaugų teikimo ir lėšų kompensavimo sutarties sąlygomis supažindina direktoriaus pavaduotojas socialiniams reikalams, jam nesant (atostogos, nedarbingumo laikotarpis, komandiruotė ir pan.) gyventojui priskirtas socialinis darbuotojas.
14. Susipažinus su sutarties sąlygomis, šiomis Taisyklėmis, asmens sveikatos priežiūros vidaus tvarkos taisyklėmis ar kitais dokumentais, reglamentuojančiais gyvenimą globos namuose, naujai atvykęs gyventojas arba jo globėjas (rūpintojas), šeimos narys, artimasis atstovaujantis asmenį ir Globos namų direktorius, jam nesant (atostogos, nedarbingumo laikotarpis, komandiruotė ir pan.) laikinai einantis direktoriaus pareigas, pasirašo trišalę socialinės globos paslaugų teikimo ir lėšų kompensavimo sutartį ir toje pačioje sutartyje pasirašytinai patvirtina, kad susipažino ir laikysis šių Taisyklių ir asmens sveikatos priežiūros vidaus tvarkos taisyklių nuostatų ir tai yra laikoma privaloma, neatskiriama ir sudėtinė trišalės socialinės globos paslaugų teikimo ir lėšų kompensavimo sutarties dalis.
15. Trišalė socialinės globos paslaugų teikimo ir lėšų kompensavimo sutartis globos namuose yra pasirašoma atvykimo į globos namus dieną, bet ne vėliau kaip per 3 dienas nuo atvykimo ir apsigyvenimo globos namuose dienos.
16. Naujai atvykęs gyventojas turi teisę nepasirašyti trišalės socialinės globos paslaugų teikimo ir lėšų kompensavimo sutarties ir priimti kitą sprendimą.
17. Globos namuose gali gyventi ir gauti ilgalaikes/trumpalaikes/laikino atokvėpio socialinės globos paslaugas tik tie asmenys kurie pasirašo trišalę socialinės globos paslaugų teikimo ir lėšų kompensavimo sutartį.
V. GYVENIMO IR ELGESIO NORMOS
18. Gyventojas, individualiems poreikiams tenkinti, gali naudotis įvairios paskirties gyventojams skirtomis patalpomis, globos namų virtuvėlėse ir (ar) buities kambariuose (vietose) esančiais buities prietaisais (skalbimo mašina, lyginimo lenta, lygintuvu ir kt.).
19. Gyventojas gali užsirakinti savo kambaryje, jeigu įvertinus jo savarankiškumą tai nesudaro pavojaus jo ar kambaryje gyvenančio kaimyno (-ų) sveikatai ir saugumui.
20. Gyventojas kasdien laikosi, asmeniškai ar su darbuotojo pagalba, asmens higienos, rengiasi švariais ir tvarkingais drabužiais.
21. Palaiko švarą ir tvarką savo gyvenamajame kambaryje ir bendro naudojimo patalpose.
22. Saugo ir nesisavina Globos namų (ne)materialųjį ar biologinį turtą. Padarytą tyčinę žalą atlygina įstatymu nustatyta tvarka.
23. Neneša indų iš Globos namų valgyklos į kambarius. Susitvarko (išsiplauna, sudeda į vietas), gyventojų virtuvėlėse, naudojamus stalo indus, įrankius ir kitas priemones.
24. Saugo ir negadina kitų gyventojų asmeninių daiktų. Nesisavina ir nenaudoja kitų gyventojų daiktų ar maisto produktų.
25. Nenaudoja fizinio, psichologinio, seksualinio ar ekonominio smurto kitų gyventojų bei darbuotojų atžvilgiu.
26. Gyventojas nesikeikia, nevartoja grubių bei necenzūrinių žodžių, žeminančių gyventojus ir darbuotojus.
27. Rūko tik tam skirtoje vietoje.
28. Nepiktnaudžiauja alkoholiu, nevartoja psichotropinių medžiagų ar narkotikų.
29. Nelošia iš pinigų ir daiktų su kitais globos namų gyventojais.
30. Gyventojas netoleruoja aplinkinių žalingų įpročių, kurie kenkia jo ir aplinkinių gerovei.
31. Gyventojui apsvaigus nuo alkoholio aptarnaujantis darbuotojas neteikia asmens higienos paslaugų.
32. Gyventojas neperka kitam gyventojui alkoholinių gėrimų, psichotropinių ar narkotinių preparatų.
33. Laikosi infekcijų kontrolės reikalavimų, gaisrinės ir civilinės saugos reikalavimų. Savarankiškai netvarko elektros, santechnikos ir kitos įrangos ar įrenginių.
34. Gyventojas, atsižvelgiant į įstaigos vadovo ar šalia esančių gyventojų pritarimą, bei atsižvelgiant į jo savarankiškumo lygį, motyvaciją ar specifinius poreikius (dėl terapijos), laikantis galiojančio Gyvūnų laikymo savivaldybių teritorijų gyvenamosiose vietovėse tvarkos aprašo nuostatomis, gali įstaigoje auginti naminį gyvūną (pvz., katę, šunį, žuvytes akvariumuose) ir juo rūpintis.
VI. GYVENTOJŲ TEISĖS
35. Gauti kokybiškas socialinės globos ir sveikatos priežiūros paslaugas nurodytas sutarties sąlygose, bet ne mažesnės apimtiems kaip tai nurodyta socialinės globos normų aprašo 4 priede „Senyvo amžiaus asmenų ir suaugusių asmenų su negalia ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos normos, taikomos docialinės globos namams, specializuotiems slaugos ir socialinės globos namams ir grupinio gyvenimo namams“ ir atsižvelgiant į Globos namų galimybes.
36. Gyventojas turi teisę į įstaigoje teikiamas ar organizuojamas kokybiškas sveikatos priežiūros ir slaugos paslaugas vadovaujantis Globos namų direktoriaus įsakymu patvirtintų Viliaus Gaigalaičio globos namų asmens sveikatos priežiūros vidaus tvarkos taisyklių nuostatomis.
37. Įvairiais klausimais nevaržomai kreiptis į Globos namų administraciją, Klaipėdos rajono Savivaldybės administraciją bei kitas institucijas ir įstaigas.
38. Nevaržomai išsakyti savo nuomonę, pageidavimus ar kritines pastabas dėl problemų, iškilusių teikiant socialinės globos ar sveikatos priežiūros paslaugas.
39. Rašyti ir teikti nusiskundimus bei prašymus Globos namų administracijai bei būti supažindintam su išvadomis bei sprendimais. Asmenų prašymai ir skundai priimami ir nagrinėjami vadovaujantis įstaigos vadovo įsakymu patvirtintų asmenų prašymų ir skundų nagrinėjimo Viliaus Gaigalaičio globos namuose taisyklių nuostatomis. Gyventojų prašymai registruojami DVS „Kontora“:
40. Neribojamos galimybės, išskyrūs jei tai kelią grėsmę gyventojo sveikatai ar saugumui, dalyvauti visuomeninėje, savipagalbos ar kitoje grupinėje ar individualioje veikloje globos namuose ar už jos ribų
41. Dalyvauti Globos namų tarybos veikloje.
42. Susipažinti, pagal nustatyta vidaus tvarką, su visa su jo asmeniu susijusia dokumentacija, esančia Globos namuose.
43. Pagal poreikį ir Globos namų galimybes gauti kompensacinę (pagalbinę) techniką.
44. Užsiimti papildomo maisto ruošimu savo poreikiams tenkinti, išsivirti arbatos, kavos globos namuose įrengtose virtuvėlėse.
45. Gyventojui pageidaujant arba esant poreikiui, asmens gyvenamajame kambaryje gali būti sudaryta, atskiriant širma, privati erdvė.
46. Gauti socialinę psichologinę pagalbą iš Globos namuose dirbančio psichologo. Psichologui ar gydytojui nustačius, psichologas gali pravesti užsiėmimus ar taikyti individualią psichologinę pagalbą Globos namų gyventojui.
47. Be pašalinių asmenų gauti konsultacijas ir kitas paslaugas turtiniais, finansiniais, draudimo, testamento sudarymo ir kitais klausimais.
48. Tenkinti savo socialinius, kultūrinius, religinius interesus ir poreikius, nepažeisdamas kitų Globos namų gyventojų interesų ir šių Taisyklių.
49. Išsakyti pageidavimus dėl kaimyno pasirinkimo
50. Kurti šeimą pačių asmenų apsisprendimu.
51. Atlikti savo pilietines pareigas teisės aktų nustatyta tvarka.
52. Savarankiškai tvarkyti savo turtinius, finansinius ir juridinius reikalus.
53. Kambaryje turėti, iš anksto suderinus su kambario kaimynu ir Globos namų administracija, savo asmeninių baldų ar buitinės technikos.
54. Kambaryje turėti pinigų ir materialinių vertybių už kurių saugumą, būdamas savarankiškas, atsako pats Globos namų gyventojas. Nesavarankiškų gyventojų pinigai ir kitos vertybės saugomos, naudojamos ir apskaitomos, vadovaujantis Globos namų direktoriaus patvirtintu Globos namų gyventojų piniginių lėšų saugojimo, naudojimo ir apskaitos tvarkos aprašu.
55. Išreikšti savo valią dėl asmeninio turto, dokumentų tvarkymo, laidojimo ir su laidojimu susijusių reikalų tvarkymo.
56. Dalyvauti svarstant jo poelgį, pasiaiškinti ir susipažinti su visais svarstymo dokumentais.
57. Vadovaujantis sutarties dėl asmens apgyvendinimo globos namuose nuostatais iš Globos namų išvykti laikinai ar visam laikui. Gyventojo išvykimo gydytis į sveikatos priežiūros įstaigą (-as) trukmė nėra ribojama.
VII. GYVENTOJŲ PAREIGOS IR ATSAKOMYBĖ
58. Laikytis pasirašytos sutarties sąlygų, Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų, įstaigos direktoriaus patvirtintų tvarkų reglamentuojančių gyventojų gyvenimo ir elgesio sąlygas ir šių Taisyklių.
59. Gyventojas privalo pasirašytinai susipažinti su jam pateiktomis šiomis taisyklėmis, sveikatos priežiūros vidaus tvarkos taisyklėmis, kitais įstaigos nustatytais dokumentais ir vykdyti juose nurodytas pareigas.
60. Gyventojas privalo laikytis įstaigoje nustatytos vidaus tvarkos reikalavimų. Gyventojas negali reikalauti privilegijų dėl jų rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu.
61. Gyventojas privalo rūpintis savo sveikata, sąžiningai naudotis savo teisėmis, jomis nepiktnaudžiauti, bendradarbiauti su įstaigos specialistais ir darbuotojais.
62. Teikti Viliaus Gaigalaičio globos namų specialistams visą būtiną informaciją bei dokumentus apie savo sveikatos ir socialinę būklę, buvusius ir esamus susirgimus, alergines reakcijas, naudojamus vaistus bei kitus duomenis, būtinus socialinei globai ir sveikatos priežiūrai vykdyti.
63. Gyventojas privalo įstaigoje laikytis nustatyto dienos režimo, vykdyti socialinio darbuotojo, gydytojo, slaugos personalo ar kitų darbuotojų pagal kompetenciją teikiamus teisėtus nurodymus.
64. Tausoti Globos namų turtą, patalpas ir naudotis jomis pagal paskirtį. Dingus inventoriui ar jį sugadinus, nustatytas kaltininkas privalo atlyginti žalą. Žala atlyginama suinteresuotų šalių susitarimu arba, jei nebuvo susitarta, LR teisės aktų nustatyta tvarka.
65. Gyventojas privalo laikytis priešgaisinės ir elektros saugos taisyklių, atsargiai elgtis savo ir aplinkinių atžvilgiu.
66. Gyventojai į Globos namus privalo grįžti nustatytu laiku: nuo spalio 1 dienos iki kovo 31 dienos – iki 21.00 val., nuo balandžio 1 dienos iki rugsėjo 30 d. – iki 23.00 val. Išimtys taikomos iš anksto suderinus su tą pačią dieną dirbančiu socialiniu darbuotoju arba administracija.
67. Laikytis visuomenės priimtų gyvenimo normų, nepažeidinėti kitų Globos namų gyventojų teisių, netrikdyti poilsio ir veiklos, ramybės laiku t.y. nuo 23.00 iki 6.00 val. laikytis tylos, netriukšmauti, išjungti šviesas, nesilankyti kituose kambariuose, garsiai neklausytis muzikos ar žiurėti televizoriaus ir pan.
68. Neįžeidinėti Globos namų darbuotojų, gerbti jų teises, teisėtus interesus bei vykdyti teisėtus nurodymus, vadovautis abipusės pagarbos, tarpusavio supratimo ir susitarimo principais.
69. Rūpintis asmens higiena.
70. Nekelti konfliktinių situacijų.
71. Sumokėti už socialinės globos paslaugas ne vėliau kaip iki einamojo mėnesio paskutinės dienos.
72. Mokėti už suteiktas paslaugas pagal pasirašytos trišalės socialinės globos paslaugų teikimo ir lėšų kompensavimo sutarties nuostatas.
73. Pranešti Globos namų administracijai apie savo turto ar pajamų pokyčius per 1 mėnesį nuo jų pasikeitimo datos.
74. Išeinant iš Globos namų dienos metu infomuoti budintį asmenį, kuris fiksuoja išvykimą „Gyventojų išvykimo – grįžimo registracijos žurnale“.
75. Išvykdamas iš Globos namų ilgiau nei 1 dienai, Globos namų gyventojas privalo pateikti raštišką prašymą Globos namų direktoriui ne vėliau kaip likus 1 (vienai) darbo dienai iki išvykimo dienos. Toks Globos namų gyventojo prašymas gali būti netenkinamas dėl jo blogos sveikatos būklės.
76. Grįžus iš sveikatos priežiūros įstaigos pateiktį pažymą už nebūtą laikotarpį.
77. Nuo išvykimo momento asmeniškai atsakyti už savo saugumą, savo veiksmus, veiksmų pasekmes ir padorų elgesį visuomenėje.
78. Pasibaigus sutarčiai, visiškai atsiskaityti už gyvenimą Globos namuose ne vėliau kaip per 7 dienas nuo sutarties pasibaigimo.
79. Gyventojui draudžiama:
79.1. Išeiti iš įstaigos neapibrėžtam laikotarpiui neinformavus socialinio darbuotojo padėjėjo atleikančio budėtojo pareigas;
79.2. rūkyti ne rūkymui skirtose įstaigos patalpose bei teritorijos vietose, laikyti ir gerti svaigiuosius gėrimus, vartoti narkotines, psichotropines ir kitas psichiką veikiančias medžiagas;
79.3. turėti su savimi šaunamąjį arba šaltąjį ginklą;
79.4. naudotis kitais gyvenamaisiais kambariai, kitomis lovomis, jų patalyne;
79.5. palikti be priežiūros įjungtus elektros prietaisus;
79.6. įstaigos patalpose ir teritorijoje be nustatyta tvarka gauto sutikimo filmuoti, fotagrafuoti personalą ir kitus pacientus (paslaugų gavėjus) ar kitaip pažeisti jų privatumą;
79.7. trikdyti viešąją rimtį ir tvarką ar naudoti fizinį ir (ar) psichologinį smurtą kitų gyventojų ir personalo atžvilgiu.
80. Gyventojas privalo už savo veiksmais įstaigai ar jos darbuotojams padarytą žalą atsakyti teisės aktų nustatyta tvarka. Žala atlyginama suinteresuotų šalių susitarimu arba, jei nebuvo susitarta, LR teisės aktų nustatyta tvarka.
VIII. NEMOKAMŲ IR MOKAMŲ PASLAUGŲ NOMENKLATŪRA IR JŲ TEIKIMAS
81. Visiems Viliaus Gaigalaičio globos namuose gyvenantiems gyventojams nemokamai teikiamos šiame punkte nurodytos bazinės socialinės globos paslaugos:
81.1. Būsto paslaugos:
81.1.1. minimalus bendras gyvenamas plotas vienam gyventojui suteikiamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. vasario 10 d. įsakymu Nr. V-133 patvirtintos Lietuvos higienos normos HN 125:2011 „Suaugusių asmenų stacionarios socialinės globos įstaigos: bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ reikalavimais;
81.1.2. kiekvienam gyventojui miegamuosiuose kambariuose yra pagrindiniai baldai: lova, spintelė, kėdė, o spinta ir stalas – keliems asmenims;
81.1.3. gyventojas savo kambaryje gali turėti savo asmeninių baldų ar kitų asmeninių daiktų, jei tai nesudaro pavojaus jo ar kitų kambaryje gyvenančių gyventojų saugumui ir/arba nesudaro nepatogumų jam ir kitiems kambaryje gyvenantiems gyventojams;
81.1.4. viename kambaryje gali gyventi ne daugiau kaip 3 gyventojai (išskyrus slaugomus gyventojus – ne daugiau kaip 4 slaugomi gyventojai);
81.1.5. kiekvienoje prausykloje yra rankšluoščių kabyklos, veidrodis, lentynėlė pasidėti asmeninėms higienos priemonėms.
81.2. Maitinimo paslaugos. Maitinimas organizuojamas vadovaujantis šių Gyventojų vidaus tvarkos taisyklių XIII skirsnio nuostatomis.
81.3. Buitinės ir asmens higienos paslaugos:
81.3.1. gyventojų drabužių bei lovos baltinių skalbimas ir taisymas vykdomas šių gyventojų vidaus tvarkos taisyklių XIV skirsnio nuostatomis;
81.3.2. sudaromos sąlygos rūpintis asmens higiena, išsimaudyti ir/arba išmaudyti ne rečiau kaip kartą per 7 dienas;
81.3.3. kiekvienam, negalinčiam savimi pasirūpinti gyventojui, teikiamos kasdieninės higienos pagalba (apiprausimai, dantų ar protezų priežiūra ir pan.);
81.3.4. įstaigos darbuotojai tvarko gyvenamąsias patalpas, išskyrūs atvejus kai gyventojas yra visiškai savarankiškas ir jis pats pageidauja tvarkytis savo gyvenamąją patalpą;
81.3.5. įstaigoje sudaromos sąlygos naudotis poilsio kambariais, kuriuose yra televizoriai, laikraščiai, žurnalai, knygos bei kompiuteris su interneto prieiga;
81.3.6. įstaigoje sudaromos sąlygos skaityti knygas, klausytis garsinių knygų ir naudotis maldos kambariu/koplyčia.
81.4. Asmens sveikatos priežiūros ir slaugos paslaugos. Asmens sveikatos priežiūros ir slaugos paslaugos globos namų gyventojams teikiamos ir organizuojamos vadovaujantis šių gyventojų vidaus tvarkos taisyklių X skirsnio nuostatomis.
81.5. Vaistinių preparatų įsigijimo, kompensavimo, saugojimo, išdavimo ir vartojimo sąlygos ir tvarka nurodyta šių gyventojų vidaus tvarkos taisyklių XI skirsnyje.
81.6. Įstaiga savo galimybių ribose suteikia įrangą, kompensacinę ir pagalbinę techniką, reikalinga gyventojams su negalia kiek galima savarankiškiau apsitarnauti. Gyventojų aprūpinimo kompensacine technika nuostatai nurodyti šių taisyklių XII skirsnyje.
81.7. Socialinio darbo, bendravimo ir konsultavimo paslaugos:
81.7.1. organizuojamas socialinis darbas pagal individualius socialinės globos planus;
81.7.2. padedama tvarkyti asmeninius reikalus įstaigoje ir už įstaigos ribų, ginamos gyventojų teisės ir teisėti interesai;
81.7.3. sudaromos sąlygos gauti reikiamą informaciją, konsultuotis su įvairiais globos įstaigos bei kitų institucijų specialistais;
81.7.4. sudaromos sąlygos bendrauti tiesiogiai, laiškais, telefonu, internetu, socialinių tinklų pagalba su šeimos nariais, artimaisiais, pažįstamais, draugais ir bendruomenės nariais;
81.7.5. socialiniai darbuotojai ir jų padėjėjai kartu su kitų sričių specialistais teikia socialinio darbo, bendravimo, konsultavimo, laisvalaikio, užimtumo ir socialinės reabilitacijos paslaugas.
82. Globos namai gali teikti papildomas mokamas socialinės globos paslaugas globos namų gyventojams, jei yra įstaigos steigėjo sprendimas dėl mokamų paslaugų teikimo ir jei yra įstaigos steigėjo sprendimu nustatytos papildomų mokamų paslaugų kainos.
IX. BENDRAVIMO SU ARTIMAISIAIS ORGANIZAVIMO TVARKA
83. Globos namų gyventojams užtikrinama galimybė bendrauti įvairiomis komunikavimo priemonėmis (garsiniu skambučiu ar vaizdo skambučiu, elektroniniu paštu, socialinių tinklų pagalba) tarp globos namų gyventojo ir jo šeimos narių, artimųjų giminaičių, globėjų, rūpintojų ar pažįstamų ir draugų.
84. Socialinis darbuotojas, gyventojams kurie negali, dėl įvairių priežasčių, pasinaudoti globos namuose esančiomis komunikavimo priemonėmis ar neturi asmeninių komunikavimo priemonių, organizuoja galimybę bendrauti su artimaisiais ar kitais asmenimis garso ir (ar) vaizdo priemonėmis.
85. Socialinis darbuotojas, vadovaudamasis šių taisyklių XV skirsnio nuostatomis, iš anksto su gyventoju ir artimaisiais šeimos nariais ar globėjais aptarus (suderinus), įrašai apie visų šalių susitarimą (sutikimą) fiksuojami gyventojo ISGP, įskaitant ir susitarimą dėl informacijos teikimo
dažnumo ir būdo, teikia informaciją šeimos nariams ar globėjams informaciją apie gyventojo sveikatos būklę, psichologinę savijauta, kasdienę rutiną svarbius įvykius ir pan.
86. Socialinis darbuotojas tarpininkauja, kad gyventojas palaikytų ar atkurtų nutrūkusius ryšius su šeimos nariais.
87. Gyventojo artimiesiems šeimos nariams, globėjams ar kitiems suinteresuotiems asmenims, informacija apie įstaigoje teikiamas paslaugas, įstaigos veiklą, struktūrą, personalą, vykstančius renginius yra pateikiama ir nuolat atnaujinama įstaigos internetiniame tinklalapyje adresu www.gaigalaitisgloba.lt.
88. Globos namų gyventojus, jo šeimos nariai, artimieji giminaičiai, globėjai, rūpintojai ar pažįstami ir draugai, gali lankyti ir bendrauti gyvai atvykus į Globos namus, išskyrus atvejus, kai tie apsilankymai kelią pavojų gyventojo ar aplinkinių sveikatai ir saugumui. Gyventojų lankymo sąlygos (reikalavimai) nurodyti šių taisyklių XIX skirsnyje.
X. ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS IR SLAUGOS PASLAUGŲ ORGANIZAVIMAS
IR TEIKIMAS
89. Asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos vadovaujantis Globos namų direktoriaus įsakymu patvirtintomis Viliaus Gaigalaičio globos namų asmens sveikatos priežiūros vidaus tvarkos taisyklių nuostatomis.
90. Įstaigoje, gyventojams, pagal nustatytą negalios pobūdį ir/arba sveikatos būklę bei pagal įstaigai išduotą asmens sveikatos priežiūros licenciją, nemokamai teikiamos šios asmens sveikatos priežiūros paslaugos:
90.1. būtinoji medicinos pagalba vadovaujantis ūmių klininkinių būklių ir skubiosios medicinos pagalbos teikimo indikacijų sąrašu, patvirtintu Sveikatos apsaugos ministro;
90.2. ambulatorinės gydytojo psichiatro paslaugos;
90.3. ambulatorinės gydytojo geriatro paslaugos;
90.4. gydytojo odontologo paslaugos (terapinės) ir protezavimo paslaugų organizavimas;
90.5. psichologo paslaugos;
90.6. kineziterapijos ir ergoterapijos paslaugos;
90.7. slaugos paslaugos atsižvelgiant į paciento (paslaugos gavėjo) sveikatos būklę;
90.8. pacientų (paslaugos gavėjų) asmens sveikatos būklės stebėsena;
90.9. medikamentinis, tik pagal gydytojų paskyrimus, gydymas (vaistų padavimas, vartojimo kontrolė, injekcijos, perrišimai, pragulų profilaktika ir kt);
90.10. kitų, nesančių globos namuose, asmens sveikatos priežiūros specialistų konsultacijų ir stacionarinio gydymo organizavimas.
91. Globos namų gyventojas (pacientas) Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka turi teisę pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą.
92. Gyventojų asmens sveikatos priežiūra ir slauga Globos namuose vykdoma vadovaujantis patvirtintomis medicinos ir higienos normomis bei globos namų direktoriaus patvirtintų tvarkų, taisyklių ir kitų norminių dokumentų, reglamentuojančių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, nuostatomis.
93. Globos namai gali teikti papildomas mokamas sveikatos priežiūros paslaugas globos namų gyventojams, jei yra įstaigos steigėjo sprendimas dėl mokamų paslaugų teikimo ir jei yra įstaigos steigėjo sprendimu nustatytos papildomų mokamų paslaugų kainos.
94. Globos namai gali organizuoti papildomas mokamas sveikatos priežiūros paslaugas globos namų gyventojams, jei gyventojas išreiškia tokį pageidavimą ir sutinka apmokėti organizuojamas sveikatos priežiūros paslaugas pagal trečiųjų šalių pateiktus paslaugos įkainius.
XI. VAISTINIŲ PREPARATŲ ĮSIGIJIMAS, KOMPENSAVIMAS, SAUGOJIMAS,
IŠDAVIMAS IR VARTOJIMAS
95. Visus, gydytojų paskirtus, vaistinius preparatus kompensuojamus iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, įskaitant vardinius vaistinius preparatus ir psichotropinius vaistus, įstaigos lėšomis, vadovaujantis Globos namų vadovo patvirtintu įkainiu, perka Globos namai. Globos namų lėšomis gyventojai nėra aprūpinami, išskyrus vaistinius preparatus skirtus būtinajai ar pirmajai medicinos pagalbai, gydytojų nepaskirtais, nekompensuojamaisiais vaistiniais preparatais, maisto papildais ir (ar) kitais vaistiniais preparatais kurie nėra būtini būtinajam gydymui.
96. Įstaigoje vaistinių preparatų saugojimas vykdomas vadovaujantis Įstaigos vadovo įsakymu patvirtinto vaistinių preparatų laikymo ir įtraukimo į apskaitą tvarkos aprašo nuostatomis.
97. Globos namų gyventojai asmeniškai ir savo iniciatyvą įsigytus vaistinius preparatus saugo prie savęs ir prisiima atsakomybę už jų tinkamumą, tinkamą laikymą ir vartojimą.
98. Savarankiškiems globos namų gyventojams gydytojų paskirti ir Įstaigos lėšomis įgyti vaistiniai preparatai, išskyrus vaistinius preparatus kuriuose yra narkotinių medžiagų, išduodami jiems pasirašius vaistinių preparatų paskyrimo ir išdavimo lape. Už tolesnį tinkamą laikymą, saugojimą ir vaistų vartojimą atsakingi patys globos namų gyventojai.
99. Vaistiniai preparatai, skirti savarankiškiems globos namų gyventojams, nėra saugomi įstaigos vaistinių preparatų laikymo patalpoje, išskyrus vaistinius preparatus kuriuose yra narkotinių medžiagų.
100. Nesavarankiškų globos namų gyventojų vaistiniai preparatai saugomi įstaigos vaistinių preparatų laikymo patalpoje esančiose vaistinių preparatų talpyklose ant kurių privalo būti nurodytas gyventojo vardas ir pavardė.
101. Už savalaikį vaistinių preparatų, kuriuose yra narkotinių medžiagų, savarankiškiems globos namų gyventojams, išdavimą ir (su)vartojimo kontrolę atsakingi Įstaigos bendrosios praktikos slaugytojai.
102. Nesavarankiškiems globos namų gyventojams visi vaistiniai preparatai išduodami pagal gydytojo paskyrimą ir už jų savalaikę (su)vartojimo kontrolę yra atsakingi Įstaigos bendrosios praktikos slaugytojai.
103. Globos namų gyventojų savarankiškai įsigyti medikamentai nėra apskaitomi, saugomi ir nurašomi. Už jų teisingą laikymą, saugojimą ir vartojimą atsakingi patys globos namų gyventojai. Įrašai apie savarankišką medikamentų vartojimą įrašomi gyventojo medicininėje byloje.
104. Mirusio gyventojo medikamentų valdymas vykdomas vadovaujantis Įstaigos vadovo įsakymu patvirtintu Turto valdymo, mirties atveju, tvarkos aprašo nuostatomis.
XII. GYVENTOJŲ APRŪPINIMO KOMPENSACINE TECHNIKA TVARKA
105. Atsižvelgiant į gyventojo sveikatos būklę ir nustatytus poreikius bei įvertinus Globos namų galimybes, globos namų gyventojui užtikrinamas, nemokamas arba padengiant dalį įsigijimo išlaidų, aprūpinimas bazine kompensacine, protezine ir ortopedine technika – akiniais, dantų protezais, klausos aparatais, lazdelėmis, ramentais, vaikštynėmis, vežimėliais ir kt.
106. Kompensacinė technika, lazdelėmis, ramentais, vaikštynėmis, vežimėliais ir kita judėjimą lengvinančia technika, globos namų gyventojams skiriama Globos namų kineziterapeutui įvertinus gyventojo judėjimo galimybes. Kineziterapeutas organizuoja būtinos kompensacinės technikos įsigijimą ir (ar) skyrimą globos namų lėšomis ar kreipiantis į trečiąsias šalis vykdančias kompensacinės technikos skyrimo procedūras.
107. Burnos būklę vertina ir rekomendacijas dėl dantų protezų būtinumo teikia gydytojas odontologas, o socialinis darbuotojas organizuoja dantų protezavimo procedūras (teikia prašymus, kontroliuoja paslaugų teikimo terminus ir pan.).
108. Protezinės ir ortopedinės technikos, akinių ar klausos aparatų įsigijimas globos namų gyventojams kompensuojamas arba dalinai kompensuojamas tik esant sveikatos priežiūros specialistų paskyrimui. Globos namų specialistas, pagal atliekamų pareigų pobūdį, pvz. kineziterapeutas rūpinasi protezinės ar ortopedinės technikos ar gaminių gyventojui įgijimu, socialinis darbuotojas rūpinasi akinių ar klausos aparatų gyventojui įgijimu.
109. Kiekvienas globos namų gyventojas gali savo lėšomis įsigyti ir naudoti asmeninę kompensacinę, protezinę ar ortopedinę techniką, akinius ar klausos aparatus.
110. Už kompensacinės technikos techninės būklės ir protezinės ir ortopedinės technikos vertinimą ir priežiūros organizavimą atsakingas globos namų kineziterapeutas, už dantų protezų būklės vertinimą atsakingas gydytojas odontologas, už dantų protezų priežiūrą atsakingi slaugytojų padėjėjai, už akinių ar klausos aparatų techninės būklės priežiūros organizavimą atsakingi socialiniai darbuotojai.
XIII. GYVENTOJŲ MAITINIMO ORGANIZAVIMO TVARKA
111. Visi globos namų gyventojai, išskyrus diabetu sergančius gyventojus, maitinami keturis (4) kartus per dieną. Diabetu sergantys gyventojais maitinami penkis (5) kartus per dieną.
111.1. Pusryčiai – 8.00 – 9.00 val.
111.2. Pietūs – 12.30 – 13.30 val.
111.3. Pavakariai – 15.45 – 16.00 val.
111.4. Vakarienė – 17.30 – 18.30 val.
111.5. Naktipiečiai (diabetu sergantiems gyventojams) – 20.00 val.
112. Globos namų gyventojams, atsižvelgiant į gyventojo maitinimosi įpročius, įskaitant asmens įsitikinimus, kramtymo ir rijimo galimybes bei kitus aspektus (alergijas) susijusius su maitinimusi, siūlomas bendras, dietinis maitinimas diabetikams ir koreguojantis dietinis maitinimas. Individualios maitinimosi savybės ar įpročiai, kartu su dietistu, aptariami asmens poreikių vertinimo metu ir jei yra būtina įtraukiami į ISGP.
113. Įvertinus gyventojo rijimo ir kramtymo funkcijos, maistas ruošiamas, maltas, trintas ir yra subalansuotas pagal medžiagų apykaitos sutrikimus ir organizmo maistinių medžiagų poreikį.
114. Gyventojai galintys savarankiškai judėti maitinami Globos namų valgykloje. Gyventojams, kurie negali savarankiškai judėti dėl sveikatos būklės, maistas pateikiamas ir yra maitinami Globos namų virtuvėlėse arba gyventojų kambariuose. Esant būtinumui, asmeniui užtikrinama individuali, diskretiška personalo pagalba valgant.
115. Įvertinus individualius gyventojo gebėjimus ir poreikį savarankiškai maitintis, gyventojui gali būti suteikiami specialūs ir jam, pagal negalios ar ligos pobūdį, pritaikyti stalo įrankiai ar indai.
116. Kiekvienas gyventojas turi teisę pareikšti savo pageidavimus dėl maitinimosi dietos arba kreiptis į gydytoją ar dietistą dėl jam pritaikytos maitinimosi dietos paskyrimo. Gyventojas savo pageidavimus gali išsakyti gyventojui priskirtam socialiniam darbuotojui arba įrašyti į pageidavimų knygą kuri yra laikoma Globos namų valgykloje.
117. Kiekvieną dieną meniu yra pakabinamas stende prie valgyklos. Nesavarankiškiems gyventojams pageidaujant, informaciją apie tos dienos meniu, pateikia socialiniai darbuotojai ir/arba socialinio darbuotojo padėjėjai arba bendrosios praktikos slaugytojų padėjėjai.
118. Kiekvienas gyventojas gali papildomai gamintis maistą Globos namuose įrengtose virtuvėlėse ir bet kuriuo paros metu gali išgerti šiltos kavos, arbatos ar vandens. Nesavarankiškiems gyventojams, pagal jų pageidavimą, šiltus gėrimus ar vandenį pateikia socialinio darbuotojo ir/arba bendrosios praktikos slaugytojo padėjėjai.
119. Ne rečiau kaip vieną kartą metuose yra organizuojama gyventojų apklausa dėl pasitenkinimo gautomis maitinimo paslaugomis.
XIV. GYVENTOJŲ APRŪPINIMO DRABUŽIAIS, PATALYNE IR HIGIENOS
PRIEMONĖMIS IR JŲ PRIEŽIŪROS TVARKA
120. Esant poreikiui, kiekvienam globos namų gyventojui nemokamai skiriami būtiniausi drabužiai (viršutiniai ir apatiniai) ir avalynė atsižvelgiant į sezoniškumą. Drabužiai ir avalynė keičiama esant poreikiui ir (ar) jiems susidėvėjus. Drabužių keitimas ir priežiūra (skalbimas ir taisymas) vykdoma esant poreikiui. Už drabužių ir avalynės priežiūrą ar priežiūros (skalbimo, taisymo) organizavimą ir (ar) keitimą atsakingi socialinio darbuotojo ir/arba slaugytojo padėjėjai.
121. Kiekvienam globos namų gyventojui yra nemokamai skiriama pagalvė, antklodė, rankšluoščiai ir lovos baltiniai. Už šiame punkte nurodytų daiktų priežiūrą ir (ar) savalaikį keitimą atsakingi socialinio darbuotojo ir/arba slaugytojo padėjėjai.
122. Lovos baltiniai keičiami vieną kartą per septynias (7) dienas, o jei yra poreikis ir dažniau. Lovos baltinius keičia socialinio darbuotojo ir/arba slaugytojo padėjėjai.
123. Nešvarius lovos baltinius ir gyventojų drabužius surenka ir švarius pristato slaugytojo padėjėjai.
124. Kiekvienas globos namų gyventojas gali savo asmeninius drabužius skalbtis globos namų virtuvėlėse/buities patalpose esančiomis skalbimo mašinomis.
125. Globos namų gyventojų smulkų drabužių bei lovo baltinių taisymą atlieka Globos namų siuvėja pagal poreikį.
126. Socialinio darbuotojo ir/arba bendrosios praktikos slaugytojo padėjėjai yra atsakingi už savalaikį naudojamų drabužių, lovos baltinių, čiužinių tinkamumo įvertinimą (vertinant tiek funkcinius, tiek estetinius aspektus) ir, esant būtinumui, keitimo organizavimą.
127. Globos namai, kiekvieną globos namų gyventoją, aprūpina reikiamomis higienos priemonėmis pagal poreikį jas tiekiant bendrai (popieriniai rankšluosčiai, tualetinis popierius, muilas, dušo želės, plaukų šampūnas ir (arba) individualiai (dantų pasta, skutimosi putos, skustuvai, įklotai ir pan.). Visos priemonės yra skiriamos pagal poreikį. Nuolatinį bendrų higienos priemonių buvimą bendro naudojimo patalpose užtikrina valytojai. Už individualių higienos priemonių aprūpinimą atsakingi socialinio darbuotojo ir/arba slaugytojo padėjėjai.
128. Šiame skirsnyje nurodytos tvarkos įgyvendinimo kontrolę vykdo socialiniai darbuotojai.
XV. INFORMACIJOS APIE GYVENTOJĄ TEIKIMAS
129. Visa informacija apie gyventojo socialinę padėtį, socialinius bei fizinius poreikius, gyventojo buvimą įstaigoje, gydymą, sveikatos būklę, diagnozę, prognozes ir slaugymą, taip pat visa kita asmeninio pobūdžio informacija apie gyventoją yra laikoma konfidencialia ir po gyventojo mirties. Teisę gauti informaciją po gyventojo mirties turi įpėdiniai pagal testamentą ir pagal įstatymą, sutuoktinis (partneris), tėvai, vaikai.
130. Informacijos teikimas gyventojui ir kitiems fiziniams bei juridiniams asmenims vykdomas vadovaujantis globos namų direktoriaus patvirtinto Viliaus Gaigalaičio globos namų informacijos teikimo gyventojui (pacientui) ir kitiems fiziniams bei juridiniams asmenims tvarkos aprašo nuostatomis.
131. Informacijos, apie gyventojo sveikatos būklę, teikimas vykdomas vadovaujantis Globos namų direktoriaus įsakymu patvirtintomis Viliaus Gaigalaičio globos namų asmens sveikatos priežiūros vidaus tvarkos taisyklių nuostatomis.
132. Visuomenės informavimo priemonių atstovai bendrauti su gyventoju ar jį filmuoti /fotografuoti Viliaus Gaigalaičio globos namuose ar globos namų teritorijoje gali tik informavę Viliaus Gaigalaičio globos namų administraciją bei gavę to gyventojo (-ų) sutikimą.
XVI. GLOBOS NAMŲ GYVENTOJO TURIMŲ DIRBINIŲ IŠ BRANGIŲJŲ METALŲ,
BRANGIŲ PROTEZŲ IR PINIGŲ REGISTRAVIMAS BEI SAUGOJIMAS
133. Atvykus gyventojui į įstaigą, gyventojas gali brangius daiktus perduoti saugoti įstaigai arba laikyti ir saugoti savo nuožiūra pasirinktoje vietoje prisiimdami visą galimą riziką dėl brangių daiktų saugumo. Gyventojams gali būti sudaromos sąlygos saugiai laikyti brangius daiktus bei pinigus savo kambaryje įrengiant asmeninį seifą, rakinamas spinteles ar spintas.
134. Prieš perduodant saugojimui brangius daiktus, socialinis darbuotojas, dvejais egzemplioriais, sudaro brangių daiktų sąrašą. Kiekvieną egzempliorių pasirašo darbuotojai ir pats gyventojas ir/ar gyventojo atstovas pagal įstatymą ar pavedimą. Gyventojui arba jo atstovui perduodamas vienas sąrašo egzempliorius, o kitas kartu su saugojimui atiduodamais daiktais dedamas į specialų voką, kuris užklijuojamas bei anspauduojamas ir įdedamas į buhalterinės apskaitos padalinyje esantį seifą. 135. Gyventojui visam laikui išvykstant iš įstaigos ar gyventojui pareikalavus, brangūs daiktai grąžinami gyventojui. Gyventojas darbuotojų (ne mažiau kaip trijų) akivaizdoje atplėšia voką, patikrina vertybes pagal sąrašą ir pasirašo sąraše, jog vertybes gavo. Gyventojo pasirašytas sąrašas įklijuojamas į Gyventojo asmens bylą ir joje saugomas.
136. Už brangius daiktus bei pinigus, saugomus ne seife, įstaiga neatsako.
137. Mirusio gyventojo turtas perduodamas asmenims vadovaujantis Įstaigos vadovo įsakymu patvirtinto turto valdymo, gyventojų mirties atveju, tvarkos aprašo nuostatomis.
138. Gyventojų piniginės lėšos valdomos vadovaujantis įstaigos vadovo įsakymu patvirtinto globos namų gyventojų piniginių lėšų asmeniniams poreikiams naudojimo ir atskaitomybės tvarkos aprašo nuostatomis.
XVII. GLOBOS NAMŲ GYVENTOJŲ ASMENS DOKUMENTŲ SAUGOJIMO IR
IŠDAVIMO TVARKA
139. Globos namų gyventojai ir/ar gyventojo atstovai pagal įstatymą ar pavedimą savo (gyventojo) asmeninius dokumentus gali perduoti saugoti gyventojui priskirtam socialiniam darbuotojui, kurie gyventojo asmeninius dokumentus laiko tam skirtuose seifuose, arba laiko ir saugoja savo nuožiūra pasirinktoje vietoje prisiimdami visą galimą riziką dėl asmeninių dokumentų saugumo.
140. Jei globos namų gyventojas ir/ar gyventojo atstovas pagal įstatymą ar pavedimą, gyventojo asmens dokumentus perduoda saugoti gyventojui priskirtam socialiniam darbuotojui, perdavimo faktas privalo būti fiksuojamas Įstaigos vadovo įsakymu patvirtintame gyventojų pasų ir kitų asmens dokumentų priėmimo, išdavimo ir grąžinimo registracijos žurnale.
141. Jei gyventojo asmens dokumentai saugomi įstaigoje, socialinis darbuotojas bet kuriuo momentu, gyventojui paprašius ir įsitikinus dėl asmens dokumento (-ų) teisėto panaudojimo, privalo išduoti prašomą asmens dokumentą gyventojui ir (ar) gyventojo atstovui pagal įstatymą ar pavedimą. Gyventojo asmens dokumentų priėmimo, išdavimo ir grąžinimo faktas kiekvienu atveju, fiksuojamas Įstaigos vadovo įsakymu patvirtintame gyventojų pasų ir kitų asmens dokumentų priėmimo, išdavimo ir grąžinimo registracijos žurnale.
142. Pasinaudojus gyventojo asmens dokumentu (-ais), gyventojas ir/ar gyventojo atstovas pagal įstatymą ar pavedimą, gali grąžinti gyventojo asmens dokumentą (-us) jį perdavusiam socialiniams darbuotojui. Grąžinimo faktas privalo būti fiksuojamas Įstaigos vadovo įsakymu patvirtintame gyventojų pasų ir kitų asmens dokumentų priėmimo, išdavimo ir grąžinimo registracijos žurnale.
143. Už gyventojo asmens dokumentus saugomus ne seife, įstaiga neatsako.
XVIII.GLOBOS NAMŲ IR ARTIMŲJŲ PAREIGOS MIRUS GYVENTOJUI
144. Globos namų socialinis darbuotojas, po darbo valandų, savaitgaliais ir švenčių dienomis bendrosios praktikos slaugytojas, mirus globos namų gyventojui, ne vėliau kaip per 12 valandų praneša artimiesiems.
145. Globos namų socialiniai darbuotojai tvarko dokumentus ir organizuoja gyventojo laidotuves (jei nėra artimųjų).
146. Globos namų gyventojo laidotuves organizuoja ir tvarko dokumentus artimieji (jei yra artimieji).
147. Globos namų gyventojo artimieji, mirus globos namų gyventojui, per 24 val. pateikia gyventojo mirties liudijimą Globos namų administracijai.
148. Globos namų gyventojo artimieji per 48 val. pasiima ir išsiveža mirusio globos namų gyventojo daiktus.
XIX. GYVENTOJŲ LANKYMAS
149. Neblaivūs ar kitaip apsvaigę, agresyvūs lankytojai lankyti gyventojų neįleidžiami.
150. Sergantiems virusinėmis bei žarnyno infekcinėmis ligomis asmenims, lankyti gyventojus draudžiama.
151. Gyventojai lankomi kiekvieną dieną nuo 8.00 iki 21.00 val. vasaros laikotarpiu (nuo gegužės 01 d. iki spalio 31 d.) ir nuo nuo 8.00 iki 20.00 val. žiemos laikotarpiu (nuo lapkričio 01 d. iki balandžio 31 d.).
152. Paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino, Lietuvos Respublikos ar Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijoje, laikotarpiu gali būti ribojamas ar uždraustas gyventojų lankymas įstaigos vadovo nustatyta tvarka.
153. Atvykęs lankytojas privalo (-ai) registruotis lankytojų registracijos žurnale.
154. Savo apsilankymu lankytojai neturi sukelti nepatogumu kitiems tame pačiame ar kituose kambariuose ar viešose globos namų erdvėse esantiems gyventojams. Lankytojai privalo laikytis rimties, tvarkos, vykdyti personalo nurodymus, gerbti kitų gyventojų teises ir privatumą, esant kambaryje sunkesnės būklės gyventojui, išeiti iš kambario į įstaigos viešąsias erdves.
155. Gyventojams atliekamų procedūrų kambaryje metu lankytojams būti neleidžiama.
156. Lankytojams draudžiama:
156.1. nepranešus, įstaigos darbuotojams, išvažiuoti ar išeiti kartu su globos namų gyventoju.
156.2. šiukšlinti ir triukšmauti įstaigos patalpose ir teritorijoje.
156.3. asmeniniams tikslams naudoti ir/arba vartoti įstaigos materialines ir/arba nematerialines vertybes, komunalinius išteklius, gyventojams skirtus maisto produktus, medikamentus, kompensacinę techniką ir pan.
156.4. naudoti fizinį ir psichologinį smurtą kitų gyventojų bei darbuotojų atžvilgiu.
156.5. keiktis, vartoti grubius bei necenzūrinius žodžius, žeminančius gyventojus ir/arba darbuotojus.
156.6. įtakoti kitų gyventojų, išskyrus jei yra to gyventojo raštiškas sutikimas, socialinės globos ar sveikatos priežiūros procesą.
156.7. rūkyti įstaigos patalpose ir vietose kur yra draudžiantieji ženklai.
156.8. pacientams atnešti svaigalų, narkotinių, psichotropinių ir kitu psichiką veikiančių medžiagų.
156.9. turėti su savimi arba atnešti gyventojui šaunamąjį ar šaltąjį ginklą.
157. Karantino metu lankytojai maisto produktus ir kitus gyventojui skirtus daiktus gali palikti įstaigos nustatytoje vietoje. Maisto produktai turi būti tvarkingai supakuoti ir tinkami vartoti. Ant pakuotės turi būti užrašytas gyventojo vardas, pavardė.
XX. GYVENTOJŲ IŠVYKIMAS IŠ GLOBOS NAMŲ
158. Gyventojas gali visai dienai išvykti iš globos namų pranešęs apie savo išvykimą budėtojo pareigas atliekančiam darbuotojui. Darbuotojas atliekantis budėtojo pareigas gyventojo išvykimą ir grįžimą fiksuoja Gyventojų išvykimo – grįžimo registracijos žurnale.
159. Jei yra išvykstama ilgesniam nei viena diena laikotarpiui gyventojas rašo prašymą Globos namų direktoriaus vardu kuris yra vizuojamas. Prašyme išvykstantis gyventojas nurodo išvykimo tikslą, datą, numatomą trukmę ir/arba grįžimo datą, vietą, asmenis pas ką vykstama bei jų kontaktinius duomenis. Prašyme privalo būti raštiškas Globos namų gyventoją priimančio asmens (globėjo, rūpintojo, šeimos nario, artimojo giminaičio ar pažįstamo) sutikimas ir patvirtinimas (priedas Nr. 1). Toks Globos namų gyventojo prašymas gali būti netenkinamas dėl jo blogos sveikatos būklės arba dėl gyventojui netinkamų (nepritaikytų), išvykimo vietoje, gyvenimo sąlygų.
160. Gyventojo prašymas privalo būti suderintas (pasirašytas) su gyventojui priskirtu socialiniu darbuotoju. Jo derinimas reiškia, kad socialinis darbuotojas žino, kad gyventojas išvyksta, žino ir įvertino išvykimo aplinkybes ir vietą, kad gyventojo sveikatos būklė leidžia išvykti ir gyventojas gali išvykti.
161. Gyventojas gali išvykti iš globos namų svečiuotis pas globėją, rūpintoją, šeimos narius, artimuosius giminaičius ar pažįstamus švenčių dienomis, savaitgaliais ar ilgesniam laikotarpiui.
162. Globos namų gyventojo išvykusio gydytis į sveikatos priežiūros įstaigą, išvykimo trukmė nėra ribojama ir nėra įskaičiuojama į 164 punkte nurodytą laikino išvykimo trukmę.
163. Laikinai išvykstančiam gyventojui yra išlaikoma galimybė grįžti į Globos namus tomis pačiomis sąlygomis, kaip ir buvo apgyvendintas.
164. Gyventojas, laikinai, iki 45 kalendorinių dienų per metus, teisės aktų nustatyta tvarka išvykęs iš Globos namų, už išvykimo laiką nuo ketvirtos išvykimo paros moka 30 procentų jam nustatyto mokėjimo dydžio. Už tris pirmąsias išvykimo paras (įskaitant ir tuos atvejus, kai išvykstama trumpiau kaip 3 paroms) mokėjimo už ilgalaikę ar trumpalaikę socialinę globą dydis nemažinamas.
165. Gyventojui, už išvykimo laiką nuo 46 kalendorinės išvykimo per metus dienos, mokėjimo už ilgalaikę ar trumpalaikę socialinę globą dydis nemažinamas.
166. Jei gyventojas naudojasi papildomomis mokamomis paslaugomis, laikino išvykimo laikotarpiu mokestis už jas nėra keičiamas ir mokamas 100% nustatytas, už papildomas paslaugas, mokestis.
167. Neveiksnus tam tikroje srityje ar ribotai veiksnus tam tikroje srityje globos namų gyventojas laikinai išvyktį iš globos namų gali tik globos namų direktoriui ir asmeniui (išskyrus teismo
sprendimu paskirtą globėją, rūpintoją), pas kurį neveiksnus tam tikroje srityje ar ribotai veiksnus tam tikroje srityje gyventojas laikinai išvyksta, sudarius susitarimą (priedas Nr. 2), kurioje pastarasis įsipareigoja tinkamai prižiūrėti neveiksnų tam tikroje srityje ar ribotai veiksnų tam tikroje srityje globos namų gyventoją. Toks susitarimas gali būti sudarytas tik jei globos namai turi asmens, pas kurį išvyksta neveiksnus tam tikroje srityje ar ribotai veiksnus tam tikroje srityje gyventojas, gyvenamosios vietos socialinių paslaugų organizavimo specialistų ar institucijos raštišką išvadą dėl jo galimybės tinkamai prižiūrėti neveiksnų ar ribotai veiksnų gyventoją ir suderintą su asmens globėju ar rūpintoju (jei globėjo ar rūpintojo fukcijas vykdo ne globos namai). Išvadas ir suderinimus privaloma saugoti globos namų gyventojo asmens byloje.
168. Neveiksnus tam tikroje srityje ar ribotai veiksnus tam tikroje srityje globos namų gyventojas visam laikui išvyktį iš globos namų gali tik pas teismo paskirtą globėją (rūpintoją).
169. Veiksnus globos namų gyventojas visam laikui išvykti iš globos namų gali pateikus raštišką prašymą arba socialines paslaugas, konkrečioje savivaldybėje, organizuojančios atsakingos institucijos sprendimu.
XXI. NUOBAUDOS
170. Gyventojo pašalinimo iš Globos namų procedūra vykdoma vadovaujantis LR socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintų senyvo amžiaus asmenų ir suaugusių asmenų su negalia ilgalaikės (trumpalaikės) socialinės globos normų, taikomų socialinės globos namams, nuostatais.
171. Veiksnus Globos namų gyventojas padaręs materialinę žalą fiziniam ar juridiniam asmeniui, atsako įstatymų nustatyta tvarka.
172. Veiksnus gyventojas iš Globos namų gali būti pašalintas už grubius, kitų asmenų interesus bei orumą pažeidžiančius veiksmus, prieštaraujančius šioms taisyklėms, teisėtvarkos pažeidimus ar sutartinių įsipareigojimų nesilaikymą.
173. Pagrindas inicijuoti gyventojo pašalinimą iš Globos namų – ne mažiau kaip 3 raštu įfominti ir Globos namuose užregistruoti grubūs šių Taisyklių pažeidimai, teisėsaugos įstaigose registruoti gyventojo nusižengimai, sutartinių įsipareigojimų nesilaikimas. Su užfiksuotais pažeidimais gyventojas supažindinamas pasirašytinai.
174. Svarstant pašalinimo iš Globos namų klausimą, privalo būti pakviestas dalyvauti pats asmuo ir kiti suinteresuoti asmenys.
175. Gyventojui atsisakius dalyvauti svarstyme, šis faktas įforminamas Globos namų darbuotojų tarnybiniu pranešimu, dalyvaujant ne mažiau kaip dviem liudytojams.
XXII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
176. Su šiomis Taisyklėmis globos namų gyventojas ir/arba jo globėjas (rūpintojas), šeimos narys, artimasis atstovaujantis asmenį privalo būti supažindintas pasirašytinai.
177. Taisyklės įsigalioja nuo jų patvirtinimo dienos.
178. Taisyklės gali būti keičiamos ir/ar papildomos pasikeitus Viliaus Gaigalaičio globos namų direktoriaus sprendimu, pasikeitus darbo organizavo principams ar atitinkamiems teisės aktams.